Digestoř na 24V

 

Zajímavý postřeh z různých druhů

Protože se pohybuji v různých domácnostech, kde provádím práce které je třeba. Přicházím do styku s různými spotřebiči a díky tomu si mohu udělat obrázek, jak nás výrobci šidí a my díky své nevědomosti jim na ty lumpárny skáčem.

Ale k věci …. Jak můžete vidět, použili jsme do prostoru obyčejný digestoř Mora relativně za pár korun. Také jsme uvažovali o komínkovém velkém, ale cena byla značně vysoká tak jsem zvolil ono netradiční avšak funkční řešení.

Jde o to že pokud si budete pořizovat komínkový digestoř tak snad není žádný ze všech stran uzavřen a světe div se, i když má (poslední co jsem montoval cena cca 5 000 kč) 1,2m na délku a je rozdělený na 3 sekce je aktivní pouze jedna prostřední (ostatní jsou odděleny přepážkou) a odsávání není tak efektivní jako u obyčejných plochých pod skříňku.

Takže můžete koupit digestoř sice krásný, ale funkčně ne zrovna na úrovni. Proto pokud se budete rozhodovat zda koupit ten či onen nechte si jej obnažit a koukněte jak je velká doopravdy aktivní odsávací plocha.

Úprava na  24V

Tuto úpravu jsem chtěl provést jako jednu z prvních při zahájení provozu na solární energii.

Jak už to bývá to, co člověk chce udělat jako první je nakonec uděláno skoro poslední.

Digestoř je už přes 16 let starý, ale díky své údržbě je ve velice dobré kondici a stále plní dobře svou funkci.

Po předělání na 24V, digestoř má odběr 13W a co se týče osvětlení, nedá se přirovnat k původnímu.

Osvětlení by se dalo provést na původní objímce pro žárovku, ale nemělo by takovou účinnost.

Ventilátor jsem nahradil čtvercovou klasikou na 24V (zatím je v pozorování je možné že dojde k malé úpravě – výměně)

 

Jako osvětlení jsem zvolil led pásky po stranách o délce cca 60 cm studená bílá 120 led/m 3528 s napájecím napětím 12V.

Chtěl jsem led pásky na 24V. Ale nevím proč, jsou o dost dražší (přitom jde ve výrobě jen o změnu odporu u led). A jelikož jsem nebyl ochoten tuto cenu zaplatit, použil jsem své řešení pro napájení 24V, které mně stálo jen cca 10 minut práce.

 

Jak možná někteří víte u led pásků jde o sérioparalelní zapojení led diod ( je to stejné jako se stejným zapojením žárovek).

Takže abych mohl fungovat na 24V je zapotřebí dvou identických stejně dlouhých  led  pásků ty pak jen zapojit do série a hle můžeme použít napájení 24V bez velké útraty.