9.10.2014

Po 4 letech a jednom měsíci došlo na GO

...manželka našla valchu,ale necky nejsou :-)

Dnes je 10.10.2014 a pračka už pere do 24 hodin jsem byl schopen pračku opravit.

 

Výměna ložisek po 4 letech

Je pravda, že v naší domácnosti si pračka moc neodpočine. A proto skoro na den přesně po 4 letech začalo být praní poněkud hlučnější.

Když jsem se nadechl, abych pronesl k tomuto hluku svůj názor, má žena mně okamžitě zastavila se slovy „vůbec to neříkej“…

Stejně jsem to řekl..    :-)

Protože zastávám názor, co není zkažené nespravuj,(ale i toto přísloví má své hranice)  jen    jsem čekal na hodinu HÁ.

Dlouho to netrvalo, o měsíc později bylo praní na naší adrese hlučnější než ocelárny v Ostravě.

A pár dní před výměnou ložisek se začaly ukazovat na displeji chyby, které bylo možno resetovat a pokračovat v praní. Poslední den však vyskočila chyba EF0 a čerpadlo vyčerpalo vodu z bubnu a světe div se, i po vypnutí programovacího kolečka čerpadlo stále jelo. Teprve vytažením ze zásuvky utichlo.

Takže jsem odsunul pračku ze stanoviště a hned bylo jasné, o co jde. Malé loužičky vody zbarvené cihlově červeně mi řekly, že je čas kutilů.

Pračka disponuje zařízením proti vytopení, tak po naplnění záchytné plastové nádobky vodou (asi 1dcl) zahrál plovák a spustil vyčerpání vody.

Rozebrání

Jelikož má první totální GO automatické pračky proběhla někdy v mých 21 letech a za tu dobu jsem poznal pár praček, nemněl jsem problém si provést opravu sám.

Řeknu vám, že by se to dalo udělat i v paneláku doma, ale asi by to byla dřina.

Celá rozborka sborka trvala cca 6 hodin s kafíčkem a pohodou…

 

Při rozebírání pračky jsem nenarazil na žádný problém, co se týče malého prostoru pro demontáž nebo že by nešlo něco povolit. Spousta věcí byla kvalitně promazána a celá demontáž spíše chtěla práci hlavy než násilí rukou.

Přínosem pro demontáž je gola ořech s dlouhým prodloužením upraveným pro uchycení do akušroubováku. Ořechem 8 rozeberete 70 procent komponentů. Jediným problémem neproblémem byly obrovské hvězdicové šrouby, co držely závaží. Po úpravě velkého šroubováku na brusce jsem je dokázal vyšroubovat.

Zbytek už byla brnkačka…

Buben šel krásně vytáhnout a ložiska,spíše ložisko co je uvnitř vany bylo totál vyklechtané (ona tomu pomohla i ta voda)

Po citlivém vyklepnutí ložisek  z bubnu jsem zjistil že nic nezjistím….Ložiska bez popisu dladké jako dětská prdílka, ani stopa po nějakém čísilku, ani po výrobci.

Ložiska a gugero

Mám sice doma databázi ložisek, ale jelikož chodím nakupovat k prodavačům a né podavačům do speciálních prodejen nechal jsem to na nich. Vzal jsem poškozené kusy a nebyl žádný problém je zakoupit.

 

Typy:     6206 - 2ZR   a   6205 - 2ZR

z továrny našich bratrů  Slováků….  ZKL

 

No a gufero?  To byl malý oříšek …

V jedné prodejně jsem zakoupil náhradu klasického guferka. V druhé vysoce specializované prodejně co se zabývá těsnící technikou mi bylo řečeno že orginální gufero je svým vzhledem takový bubák, aby to vypadalo zajímavě, takže jsme po vzájemné konzultaci, se shodli že použiju dvoubřité gufero. Které jsem tam tedy zakoupil.

Ale jelikož má dušička nebyla stále v klidu co se týkalo gufera zajel jsem do ještě jedné prodejny kde mi bylo starší paní velice odborně (jsem se cítil jako učeň,ale dozvěděl jsem se něco co jsem ani nevěděl…) potvrzeno že orginál gufero je svým vzhledem bubák… a že se dá nahradit oním dvoubřitým.

 

A že co je to dvoubřité gufero?

 

 Toto gugero má těsnící plošky (břity) zepředu i ze zadu, na rozdíl od klasického, které má jeden břit a to uprostřed.

 

Originál gufero: 35-62-11/12,5DRL

Náhrada:            35-62-12    SOG 

 

Poslední číslo je tloušťka 11-tka nebyla použil jsem 12mm

Věděl jsem že se vleze.

 

Usazeniny a čerpadlová komora

 

Jak je vidět na fotografiích měli jsme v čerpadlové komoře kvalitní usazeniny.

To nebylo vodou, ale námi tedy lidský faktor…. Sítko nebylo za 4 roky nikdy vytažené a čištěné. Né žebych to nechtěl udělat, ale výrobce nějak zapomněl při montáži namazat ono sitko i s těsněním a jelikož je částečně do konusu nešlo vyndat už když pračka byla fungl nová.

No a tak se mávlo rukou a pak zase že to nejde vyndat a měsíce ubíhaly…Naše vina.

Takže jsem toto sítko dostal ven za pomocí kladívečka a dřevěného kolíku A vypadalo jak vypadalo. Při montáži jsem těsnící plošky promázl a věřte, že fčil vyskakuje napovel a už žádné usazeniny.

No a kolik že mně to stálo?

 

Ložiska i s guferem vyšly na  160 Kč

Nutno podotknout že na internetu se pověstné gufero prodává od 206 do 400 kč i s poštovným

 

No a když už jsem se dotkl internetu narazil jsem na různé recenze a diskuze.

Musím říci, že teda každý máme nárok na svůj názor, ale spousta lidí svým názorem ukáže světu svou inteligenci a znalosti.

A jelikož se stáváme národem ovcí je mi z toho smutno..

Jsou stížnosti na korozi praček a konkrétně i životnosti oněch ložisek.

O korozi mám svou vypozorovanou teorii. Ta spočívá ve stanovišti pračky a větraném prostoru to že máme teoreticky suchou a vytápěnou koupelnu, ale vykachlíkovanou až po strop neznamená že nám nebude kvést koroze na pračce. Ba právě naopak.

A Ložiska?

No to jsou ty bájné KURVÍTKA výrobků. Znám spoustu lidí kteří po oněch 4 létech koupili novou pračku, ikdyž ta původní stála balík a vcelku ji nic není. Dále se nebudu vyjadřovat nerad bych se někoho dotknul…

 

Pak je tady také jiný faktor a to je to co se v pračce pere. Pokud si někdo potrpí na svetry a chlupaté věci je to rakovina pro gufero a ložiska díky těmto uvolněným vláknům se tvoří chuchvalcovité usazeniny a námotky, které pak následně ničí rotující součásti a narušují těsnění.

Ne nechci říci ať změníte šatník jde o to jak působí daný oděv na životnost pračky.

Je to jako z autem…. Jezděte denně po krásné silnici a vydrží vám tlumiče a čepy věčně, jezděte po silnici plné děr a po 3 létech jsou součásti v háji.

 

Všechno chce svou údržbu v závislosti na tom, jak věci používáme a jak se k nim chováme.

Bohužel lidé vyžadují spolehlivost a dlouhou životnost bez toho, že by k ní sami přispěli.

 

 

 

      Po výměně ložisek tichá jako když byla nová