Sledování teploty na PC   od  papouch.com

 

V naší domácnosti se krb používá jako hlavní zdroj vytápění domu. První rok jsme používali systém rozvodu teplého vzduchu. Je pravdou, že v tomto systému spotřeba paliva byla velice nízká efekt vytápění skvělý, ale stávalo se, že i přes všechny uzavřené klapky bylo ve vnitřním prostoru krbu i přes 200°C .

Tím vzrůstaly mé obavy z přehřátí vložky a následného poškození jí, nebo obestavby.

Proto jsem se rozhodl pro výrobu výměníku na patu kouřovodu vložky kde je největší teplota (560°C) při hoření.A tím bylo docíleno razantního ochlazení vnitřního prostoru vložky.(bohužel výroba výměníku proběhla tak rychle, že nebyla zdokumentována, bude se však vyrábět náhradní. Pak vše napravím)

Má to taky své výhody, při poškození výměníku lze vyměnit pouze kouřovod a topíme aspoň do vzduchu. Poškozenou teplovodní krbovou vložku bychom museli úplně odstavit a plná stodola paliva by jen tak ležela.

 

A tím se dostáváme ke kořenu problému. Jak topit když nejsou žádné informace o teplotě topné vody a teplotě ohřáté vody v bojleru.

Věřte, že na základě těchto informací se dá ušetřit na palivu a každý člen rodiny má přehled o tom kdy a jak dlouho se může rochnit ve vaně. Taktéž lze mít přehled v letní sezóně o bojleru či bojlerech. V mém případě nedopustím, aby teplota v létě klesla pod 36°C.

Jistě se ptáte proč nedovolit vodě klesnout na tuto teplotu. Jak odborná literatura, tak mé pozorování potvrdilo, že pokud teplota vody v bojleru klesne pod tuto hranici, spotřeba vynaložené energie na zpětné dohřátí do maximální nastavené teploty je jednou tak vyšší.

Uvedu příklad teplota 200l bojleru klesne na  18°C  dohřátí plynovým kotlem o výkonu 20KW trvá cca 2hodiny na 55°C

 

Pokud však nahřívání začíná při teplotě bojleru mezi 36°C - 40°C doba nahřívání je mezi 40-60 minutami a to je rozdíl který cítíte….hlavně v peněžence.

 

Zdárný příklad je vidět na obrázcích grafů jsou pořízeny z jednoho dne, kde teplota vody klesla v bojleru 1 na 23°C topit se začalo těsně po 4té hodině ranní a 50°C bylo docíleno cca 9:30 a celé toto nahřátí proběhlo na čtyři přiložení což lze vyčíst z bílé křivky, která zaznamenává teplotu topné vody.

 Proto jsem zakoupil měřiče teploty k PC od firmy papouch.

Nebudu se zabývat podrobnostmi tohoto teploměru vše je, dobře popsáno na stránkách firmy    https://www.papouch.com/cz/shop/product/tmu-usb-teplomer/ 

Jde o to, že pokud ,máte stále zapnuté PC není problém na něm zobrazovat tyto teplotní údaje.

Software dovoluje zasílat podle nastavených teplotních hodnot  texty na E-maily nebo odesílat SMS přes modem siemens 35i .Což lze využít pro jednoduchou automatiku nahřívání, nebo ovládání.

To je popsáno na další mé stránce.