Solární ohřev vody pro praní

 

 

Začlo to vlastně z blbosti......
Provedeno
celé zařízení z odpadu, který směřoval do šroťáku.
Panel jak je patrno , vyroben ze dřeva na zádech je 5cm zateplovací vlny.Vlastní absorbér je z plochého topení 60x200cm s náplní 13l vody která se ohřívá přímo v něm.Proto lze v méně teplých dnech nahřát vodu jenom v absorbéru a spotřebovat.Pokud je hodně teplo je přepnutím ventilu, paralelně připojen  80l bojler, který se samotížně začne z přebytku nahřívat.V letních dnech lze tento bojler nahřát celý na 70 stupňů.(žádná teplo nosná kapalina....vše zapojeno v tlakovým systému,na vodu ze studny přes darling).


 TERMOSTATICKÝ SMĚŠOVACÍ VENTIL viz obr. (jsou i chromované do interieru jejich cena se však pohybuje od 2000-2500kč) jinak řečeno je to termostat na trubce a na pračce ho budem mít jako kontrolu správného misení vody,popřípadě dohřeje pokud teplota vody není v požadované normě.

Pro 5Kg náplň při klasickém praní máme spotřebu energie při náběru vody o teplotě 20 stupňů  1kw na jedno praní.  (V zimním období má voda i 0 stupňů a spotřeba se vyhoupne až na 1,6kW na jedno praní.)

Při náběru teplé vody se tato spotřeba 1Kw rovná čtyřem vypráním!!

A o tom že nemusíme čekat na nízkou sazbu (v rodinném domě) od ČEZU ani nehovořím......zkrátka si pereme, kdy potřebujem.

 

Upravený starší typ pračky na letní praní

  Po pěti letech přišlo na výměnu deskového topení....

 

Po 5-ti leté službě topení, které aktivně sloužilo už předtím 20 let, začalo téct jako cedník.

Vzhledem k tomu, že konstrukce které jsem nedával dlouhého trvání k mému překvapení je bez poskvrny i ve vnitřní části, vytáhl jsem tedy druhý uskladněný plechový panel.

Díky předchozí zkušenosti z montáže, byla hračka dopasovat nový kus.

Na tento systém jsme si tak zvykli, že po ukončení funkce tohoto původně rychlého pokusu budu již vyrábět měděný kolektor, na míru šitý i pro pračku která je zatím ještě fajnová :-)