Záludnosti hybridu GF

 

Při oživování hybridního systému GF jsem narazil na pár překvapení ( diky už stávající výbavě) a i když jsem již několik desítek let elektrikář trošku mi to zamotalo hlavu. Chvíli trvalo než mi docvaklo, ale vše se vyřešilo banálním způsobem.

 

Když jsem celý tento hybridní systém oživoval, došlo k malému překvapení. Pokud jste již shlédli obrázky se zapojením a ten co je označen špatně, se vám zdá v pořádku tak relativně je taky jsem nemohl najít chybu a přece tam je červíček.

Začalo to tím, že po připojení inventoru na stranu 24V a zásuvky 230V. Začal (i na videu je vidět) regulátor signalizovat blesk. Jelikož jsem si myslel, že jde o nějaké rušivé impulzy z inventoru. A regulátoru jsem nevěnoval v zápalu radosti náležitou pozornost.

Všechno to tak relativně krásně fungovalo, až do doby kdy mi má žena přišla sdělit, že jí vypadává monitor do tmy.

Takže jsem přišel skoukl zapnul tlačítkem a normálně běžel. Neodpustil jsem si rýpavou žertovnou poznámku a hurá zpátky k hračce. Ale jen jsem chtil šroubovák do ruky už tam byla zase se svou rýpavou poznámkou…. No po několika-ti procházkách po domě jsem zjistil že to dělám já díky inventoru, který když spustím tak vypadne monitor PC, divné však bylo že druhý u dětí pracoval normálně a byl na stejné fázi.

Jelikož je u dětí ještě jeden monitor v poschodí pokojíku přepojil jsem ho na jejich PC a zapnul inventot a bim.

Byl po tmě.

Stojím, koukám a z hlavy se kouří…. Joooo oba jsou ledkáče a dole druhý u dětí je LCD.

LCD monitor na nic nereagoval.

Začalo měření a zjistil jsem, že mám na N a PE vodičích  -24V. Což mi logicky došlo, že je normální (PC a příslušenství je napájeno DC/DC měniči z baterie), jelikož záporný pól je vlastně kostra spojená přes kabel PC a monitorem a monitor je v zásuvce.

A opět blik světlo v hlavě proč monitor je řešen 3 žilovým vodičem, když je celý plastový?(jistě vím stínění a tak podobně) A vůbec jak je to s inventorem?

Ani nevím proč, vzal jsem štípačky štípnul koncovku od monitoru a zapojil jen  L-N vodiče do zásuvky a bylo vymalováno záhadné vypínání monitoru skončilo.

Asi by bylo dobré zjistit co se děje na PE vodiči když najede inventor.

No a když jsem byl tak v tom přemýšlení a měření proklepl jsem inventot na straně 230V a opět ani nevím proč, asi je to profesionální tik měřil jsem 24V stranu proti PE vodiči a vodič –24V je s nim spojen ups…. A teď koukněte znova na plánek špatně…..

 

Ano dojde k obchvatu regulátoru a je vlastně vyřazen z provozu.

 

Proto je dobré vědět, nebo spíše koupit pro hybridní systém s připojením inventoru přímo na panely regulátor, který řídí nabíjení v pozitivní větvi, a tím nedošlo k vyblokování přes N a PE vodiče.

 

Mé řešení spočívalo v tom, že jsem musel tedy inventor připojit přímo na baterie. Což  není taková tragedie.