PRI-51 hlídání přetoku - výsledek, funkce......

 

Níže uvedený popis se bude vstahovat k tomuto šématku

 

 

Výše uvedené schéma zapojení, které vidíte by mělo teoreticky fungovat…A skutečnost? Nefunguje….

V čem je problém?

Problém je v PRI – 51 a jeho další podřadě. Řekněme, že konstrukce tohoto relé je provýše uvedené zapojení nevyhovující.

Konstruktéři zcela jistě nepočítali s hlídáním toku proudu tam a zpět. Jeho funkcí je hlídat nastavený proud a sepnout. A proto se toto relé nehodí do systému hlídání přetoku nýbrž k hlídání průtoku proudu.

Tato zkušenost mně stála 800Kč...

Jak jsem komunikoval s firmou Elkoep, tímto proudovým snímačem může protékat 17A bez poškození ( podle mne i více, ale konstrukčně by to bylo opravdu na hraně bezpečnosti) , i když je jeho vybavovací proud max.0,5A.

Při vysokých proudech 1A a výše se zařízení při průtoku proudu jakoby zahltí a přestane fungovat a dochází k přetoku do sítě bez jakékoli reakce.

PRI- 52

Toto proudové relé testoval jeden kutil z Krkonoš s kterým si píši o svých úspěšných neúspěších. Sám se nabídl, že otestuje PRI – 52 a tím mi pomohl v mém bádání a technické pravdě. A jak to dopadlo?

 

Bohužel s 100% jistotou mohu prohlásit, že věta na Vašem webu "  Problém je v PRI – 51. Řekněme, že konstrukce tohoto relé je pro funkci našeho typu nevyhovující…. "  lze rozšířit i o PRI 52 .
Z rozvodné sítě se dobíralo 40w, ale nastavena byla hodnota 5A !!!. Přitom již zcela jistě mělo dojít k odpojení.   Dlouhodobé sepnutí prostě PRI nesvědčí.

5A - hysterze- 1A invertor=   3,5A hranice odpojení     //přitom ze sítě  dotékalo jen 0,17 A a k odpojení nedošlo.

Takže jsem zase na začátku, čeština má krásný výraz, takový lehce sprostý...
Pavel

 

Zařízení bylo plně funkční i s invertorem,  ale bohužel ne dlouhou dobu.    Zpočátku to krásně reagovalo, při polojasnu jsem odpojil nějaké spotřebiče a vytvořil situaci, kdy se dobíralo 110w. pak při zvýšení svitu slunce a na 90w klap,klap
 Odpojovalo to s přesností  +/-  3w.  Poté se čekalo na sepnutí časového relé a připojení invertoru. Pokud se dobíralo více než 90w obdrželo to v opačném případě klap,  klap.  po 2 hodinách to ještě krásně fungovalo, podezření jsem získal druhý den ráno, kdy se dobíralo pouze 55w, pak jsem dále testoval a dospěl k verdiktu, že PRI 52 je nevyhovující.

Pavel

PRI-32  výsledek funkce

Jinou zkušenost mám s proudovým relé PRI-32.Toto relé je funkčně relativně stabilní (i když se mi stalo-zcela vyjímečně-při různých zkouškách, že v minimální hodnotě došlo k přetoku).Mohu doporučit nenechávat nebo násilně nevytáčet regulační trimr do krajní polohy.Pak dochází ke špatnému vyhodnocení a následnému přetoku do sítě.

Neuspěl jsem ani se svými návrhy, a proto začínám uvažovat o zcela jiném systému, ze kterého kutilové, kteří nejsou na „elektrovýši“ nebudou mít asi radost. Přikláním se k myšlence, že nebude vyhnutí řídit tento systém za pomoci mikroprocesoru. Stále zde hovoříme o vykrývání tzv.domácího standby, které je dle mého názoru prvotním zájmem každého, kdo do tohoto systému vstupuje. Začít s málem a postupně rozšiřovat.

Jak již bylo na začátku avizováno, lze použít pouze od příkonu 460W což je 2A.

A funkce je bez problémů jen pozor na násilné vytočení trimru v minimální hodnotě

 

 

 

 

PRI-.. hlídání proudového odběru - výsledek, funkce......

 

 

 

Pro výše uvedené šematko se hodí všechny proudové snímače řady PRI -.. , ale jak sem již upozornil, hrozí zde

nekontrolovatelné přetoky při špatném vyladění.Mnozí se zcela jistě budete ptát, k čemu takový proudový snímač bude dobrý, když jeho vybavovací rozsah je pod 230W, tedy pod 1A a nemůže tudíž pracovat s inventorem.

Opak je pravdou, jen se to musí pojmout z jiné strany.Více v nové rubrice.

ZDE