Jak to doopravdy funguje?

 

Protože jsem stále oslovován o pomoc lidmi, kteří jsou úplní laici…laikové…(co já vím jak to vyskloňovat…)  a hlavně starší ročníky.

Budu se snažit tedy vyčerpávajícím způsobem popsat zapojení a funkci GF systému na základě mých zkušeností. Takže pokud zde zavítá někdo, kdo již provozuje toto zařízení, asi ho tyto stránky nenadchnou.

 

Začnu tedy od píky…

    Věčný problém.... jak poznám přetoky do veřejné sítě

 

Toto dokáže ukázat váš elektroměr starší s kolečkem (snad už ho ani nikdo nemá) se točí naopak a tím si odepisujete spotřebovanou elektřinu to je skvělé…

 

Digitální ty jsou už snad všude, ty běžné pro domácnosti tyto přetoky také zaznamenávají s tím rozdílem od kolečka, že připočítávají vámi dodanou energii do veřejné sítě, jako byste ji spotřebovali a tu i zaplatíte. Krom toho na display je tento přetok indikován. A díky tomu bezpečně víte, že vaše vyrobená elektřina teče za hranice vašeho domu.

A jak se to na tom elektroměru pozná?

Jednoduše….. Symboly fází  L1,L2,L3  indikují jejich přítomnost. Pokud si vyšroubujete jednu z hlavních pojistek (myslím na domě jako přívodu) daná fáze se na display ztratí nebo začne blikat (dle typu elektroměru)

Tak samo se bude chovat i přetok vámi vyrobené el.energie mimo to ztratí se i „nudle“ na bargrafu. Ty indikují váš momentální orientační odběr ( točící se kolečko na starých elektroměrech)

 

Teď přijde ono krásné, ale podstatné slovíčkaření….

 

 

Přetok do veřejné sítě

 

Já osobně jsem pedant ve vyjadřování či předávání informací a to je zde kamenem úrazu a i mně to zavedlo do slepé uličky a špatných závěrů….

„Čo si predstavujete pod takým to slovom hlídáním přetoku do veřejné sítě“

 

No já osobně jsem z touto informací pracoval takhle….A sledujte ten rozdíl k jakému vlastně dojdeme…

Pokud chci tedy hlídat přetok do sítě, tak jsem logicky usoudil, že pokud dám snímač PRI- 32 do rozvaděče a na danou jim hlídanou fázi zapojím invetor (tedy zásuvkového obvodu hlídané fáze) bude vše vyřešeno.

                                         OMYL

 

Zhledněte zapojení….

 


  

Z toho mi vyšlo, že pokud nastavím proudový snímač na 1A a dodám 1A, nedodám tedy nic, protože snímačem nepoteče vybavovací proud a odpojí inventor….Taky se to tak stalo…

 

Proto toto zapojení je opravdu hlídaní přetoku do veřejné sítě a lze jej bezpečně provozovat s velkými odběry jako jsou bojlery, čerpadla a podobně. Tedy pokud budu odebírat 600W musím dodat pouze 370W…aby se zachoval vybavovací proud 1A tedy 230W

Mohu však zodpovědně prohlásit po mých dlouhodobých zkouškách, že k nebezpečnému přetoku se snímačem PRI – 32 nedojde.

Nelze s tímhle zapojením vykrýt spotřebu 1A ,tedy 230W!!

Pokud by vás napadlo ve výše uvedeném zapojení použít jiný proudový snímač řady PRI- .. nebude to fungovat a bude docházet k přetokům.Mám to odzkoušeno. 

 

Jak tedy vykrýt oněch 230W?

 

Je možno použít jiné zapojení…..

Ale toto už nelze doslova nazvat hlídáním přetoku do sítě.

Pokud zhlédnete zapojení… 

 

 

Takovýmto zapojením lze vykrýt spotřebu 230W tedy 1A, ale už to nelze nazvat hlídáním přetoku do sítě. Tohle zapojení hlídá odběr a na základě odběru již spíná inventor (inventory) které nejsou pod zpětnou kontrolou. Což znamená že pokud by dodávaly více a snímač byl špatně nastaven není schopen na to reagovat a celý systém funguje ….jak to napsat.. na bázi důvěry. Tedy  já snímač mám nastavený vybavovací proud a budu věřit že výkon inventoru se nezvýší…A já člověk budu věřit výrobci že se snímač nebude v hlídaní průtoku proudového odběru vrávorat a nedojde k přetoku a nebudu muset stále litat k elektroměru a kontrolovat  zda je všechno jak má být...Tedy bez přetoku.

 

A teď se položme na otázku co je lepší?

Nic není dokonalé…je třeba si vybrat mezi menším zlem, které si sami zvolíme..

 

Jistě lze provést i jiná zapojení na bázi jemné elektroniky a platformy ARDUINO musím se přiznat, že jsem již započal experimentovat a vlastním několik vysoce kvalitních snímacích transformátorů s citlivostí 7W.

Takže můj cíl je sledovat jak protékající proud k spotřebičům tak příkon od strany veřejné sítě a díky dvojímu měření se dostat k relativní jistotě max.vykrytí vlastními zdroji a max. jistotě nežádoucího přetoku.

 

 

 

Jak to vypadá, když  se po obloze honí mraky?

 

Pokud je inventor připojen přímo na solární panel  je jeho výkon přímo úměrný výkonu panelu. Takže pokud se po obloze honí mraky sem tam vykoukne sluníčko, zkrátka jako na houpačce je to tak i s jeho výstupním výkonem. Proto jsem i zvažoval použít přepínač na jeho napájení „panel-baterie“ je to však z technických důvodů zatím zamítnuto. O tom však až v nové sekci záludnosti GF

 

Reakce a upsání příkonu z placeného zdroje


Ampérmetr je napojen hned za elektroměrem, takže fáze je plně sledovaná ve všech koutech domu. zatím úspěšně vykrývá čerpadla a spotřebiče o vyšším příkonu. Proudové relé je nastaveno na cca 2A