Baterie

 

Při mých 820W/h, které zatím využívám, jsem zvolil kapacitu 230Ah  BANNER  trakční. Jak jsem již napsal v předchozím článku, lze uskladnit v takové kapacitě 5,5 KW při 24V. Mám s těmito bateriemi různých typů velmi dobré zkušenosti.

Přes léto by dokázal tento výkon SE dobít i 3 páry o této kapacitě (záleží co by se k bateriím připojilo). Vzhledem k tomu že od začátku května, dokonce září není dům tak zatěžován poptávkou na osvětlení.

Regulátor

Regulátor je další nezbytnou součástí ostrovní SE. Vybrat si je opravdu z čeho. Trh nám nabízí nesčetně mnoho různých výrobců regulátorů.

Vše se odvíjí od toho, co od něj budete požadovat kromě dohlídnutí na správné nabití. Každý typ jinak hospodaří s přebytečnou energii po nabití.

Já osobně volil typ   CXI   PHOCOS dlouho jsem jej studoval a po přečtení recenzí a chvály (která nepopisovala funkci a jeho přednosti)jsem do něho šel.

Pozor však bez zakoupení software a komunikačního kabelu je to jen regulátor, o kterém v podstatě nic nevíte, jde nastavit kostrbatě ručně (nedokážu si to představit ho nastavovat pomocí jednoho tlačítka a dlouhých stisků) Kromě pohodlného nastavení přes PC dodá veškeré údaje o délce vlastní funkce, kolik Ah za jeho fungování proteklo, kolik odteklo, info o přebytcích a mnoho jiných.

Nastavení funkcí jen tak zběžně

Má výstup, který jde nastavit jako napájecí větev hlídaná, při poklesu napětí na baterii, které si nastavíte, vypne a po zvýšení napětí zpětně zapne.

Nebo jako soumrakový spínač podle napětí na solárních panelech zapne výstup pro napájení spotřebičů.

Akustická 16-ti stupňová signalizace kapacity baterie při vybíjení a nabíjení

Roční záznam o funkci SE (tedy nabíjení, přebytků a vybíjení) Lze jej kdykoli vymazat, ale hlavní záznam o funkci mazat nelze. Je to takové počítadlo motohodin jednoduše řečeno.

Pak jak prodejce uvádí je zde výstup pro přebytečnou energii, ale nikdo není schopen říci, jak to funguje.(můj názor je, že je třeba nákup speciálního spotřebiče co dokáže komunikovat s regulátorem)

Tyto informace od prodejců v žádném případě nedostanete.

Krabička vypadá velice skromně, ale skrývá spoustu informací o mém popřípadě vašem zařízení.

A jak se chová při nabíjení? Tak jak je všude napsáno u prodejců je to systém PWM (Pulse Width Modulation) Pulsně šířková modulace je to široký pojem. Laikovi, nebo člověku málo znalému to nic moc neřekne ono i mně to moc neřeklo. Já si na malé panely dělal své regulátory (úspěšně), ale znal jsem jejich nabíjecí charakteristiku.

Takže pokud se baterie nabijí, napětí na nich vystoupá, až na 29V, tam regulátor spočine do doby, kdy by měla být kapacitně baterie skoro na plné výší a pak začne pomalu pulsně snižovat protékající proud do baterie a napětí se po určité době stabilizuje na 27V a cca 2A v mém případě. Pokud však zapnu spotřebič okamžitě nebo se zpožděním (podle odběru) se zvýší udržovací proud a pak znova klesne.

Je to jako dolévání skleničky od vína co se vypije, to se dolije.

Pivo je špatné přirovnání jeho pěna vystoupá až na okraj a pak padne na míru. Takhle se chová regulátor při nabíjení.

Snad tím to přirovnáním jsem uspokojil i obyčejného laika, který se zde může začíst.

Pozor při výběru regulátoru jsou i takové, které udržují po nabití stále baterii na maximální hodnotě. Pak v těchto bateriích elektrolyt zbytečně vaří, tím vzniká teplo a baterii to neprospívá. 

 

Správný výběr regulátoru zajistí dlouhou životnost vašich baterií, ale pro správný výběr je třeba nakupovat u prodavačů nikoli u podavačů

 

Další a konečnou kapitolou je kabeláž s jištěním

V mém případě vzdálenost panel-baterie je v přívodní kabeláži vzdálenost 22m.

Vzhledem k zamýšlenému výkonu a počtu baterií 4 x 24V , což znamená 2 ks panelů o celkovém výkonu 720W a špičkovém proudu  20A, je přívodní kabeláž klíčová.

Z bezpečnostních důvodů jsem použil, vodiče se silikonovou izolací o průřezu 10mm², tažených v kopoflexce. Částečně v zemi a částečně je vedena volně v kopoflexce půdním prostorem.

Mohu potvrdit, že tento průřez při 24V/20A je dostačující při měření na panelech a na bateriích se rozdíl v napětí liší o desetinu voltu. Takže ztráty na vedení se dají hodnotit jako nulové.

Jako jištění a zároveň odpojovač mezi bateriemi a panely, jsem zvolil nový typ pojistek 20A. Solární panely jsou zkratu vzdorné tudíž pojistky plní spíše funkci odpojovače při servisních pracích.

 

Vlastní domovní rozvod

Jako hlavní jištění rozvodu byly opět použity pojistky různé amperáže dle účelu rozvodné větve.

Vlastní jištění provádím dle možností co nejblíže spotřebičů.

Toto jištění je velmi důležité je třeba mít na paměti, že stejnosměrný proud z baterií je jako dělaný na požární pohromu v případě zkratu.

Pokud si někdo není jistý, zda jištění bude funkční, je třeba si kontrolovaně provést zkratování na konci vedení. Pokud je jistič u baterie a nevypadne, je problém v malém průřezu vodiče. A tím by se stál vodič vlastním spotřebičem a mohlo by dojít k požáru.

Jaké je řešení?

  1. Zvýšit průřez vodiče
  2. Snížit hodnotu jistícího prvku (pojistka, jistič)

Průřez rozvodných vodičů je důležitý, bohužel tento rozvod je tak netradiční, že dostat kvalitní informace od odborníků je velmi těžké a i ti si nejsou jisti svými názory.

Jediný kdo mněl kvalitní zkušenosti v těchto rozvodech byl Thomas Alva Edison.

Proto v mém případě jsem provedl rozvod kabelem  cyky 4x10mm² a párovým spojením získám průřez 2x20mm², každý kabel vede do daného místa kde se větví v jističovém rozvodu a další rozvod jde v maximálních průřezech, které mi situace dovolila 4-6mm²

V zásuvkovém systému se potkáte s velkým problémem zásuvek nízkého napětí. V podstatě neexistují prodejci i výrobci s tím mají problém. Systém nás jako ovce naučil používat síťové napětí a výrobci na tento přicházející bum nejsou vůbec připraveni.

Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, chodím po různých elektro výstavách a reklamních prezentacích a pokud chcete ukecaného a vychloubavého zástupce zklidnit a utišit stačí jednoduchá otázka.

„ Jaké máte produkty na domácí nízkonapěťový rozvod (solární)“

Rozhostí se ticho, začnou se prohrabávat letáky a odejdete s nepořízenou.

Co z toho plyne?

Mám doma zatím auto zásuvky trčící ze zdi a dále svými jedovatými otázkami znepříjemňuji zástupcům firem jejich nacvičené fráze a masírování potencionálních zákazníků.

Jištění rozvodu

Jak již jsem napsal je možno jistit pojistkami nebo jističi.

Pojistky jsou pojistky, ale jak je to s jističi?

Jističe jsou na střídavé ale i stejnosměrné napětí což málo zasvěcený kutil ví.

Mohu však říci že používám do 16A jističe na střídavé napětí a bez problémů, samozřejmě mají jinou charakteristiku vypínání, ale funkci jištění splní. Je pravdou že jsem už jeden 2A umořil k smrti, ale nevím jestli už mu to nebylo souzeno po letech v jiném zařízení.

Na fotografii vidíte, jak se dá poznat jistič na stejnosměrné nebo střídavé napětí.

https://www.oez.cz/produkty/lpn-dc-jistice-do-63-a-10-ka

Shrnutí přívodních průřezů vodičů

22m           10 mm²   bez problémové jištění  16A

40m             6 mm²  bez problémové jištění    2A

 

 Nezapomeňte, že průřez vodiče a správné jištění je zárukou klidného spaní, zkratový proud u baterií není žádná sranda.