Snímače pohybů

 

Jak můžete vidět, šel jsem do dvou typů čidel pro vyhodnocování směru otáčení. S první verzí mám již zkušenosti a na druhou jsem narazil při brouzdání po netu.

Abych tady nehlásal, že moje první verze snímačů je nejlepší řešení pustil jsem se i do té druhé, která mně zaujala a musím připustit, že by mohla být i lepší. Ale to se ukáže, až bude ve funkci.

Problém je vždy jak uchránit čidla před vlhkostí a špínou. Proto v první verzi jsou fotoodpory položeny proti sobě, aby byly částečně ušetřeny přímému dešti a usazování nečistot.

A dále v tomto uspořádání je funkce s opačnou logikou.

Co tím myslím?

No přece pokud se na to podíváte tak při putování slunce po obloze se paprsky dostanou do východního čidla, které ovládá západní pohyb.

Relativně logické,ale věřte že při oživování to dokáže zamotat hlavu pokud si jasně neoznačíte dráty které čidlo je které.

Díky neustále se měnícím zařízením (které mnohdy není ani třeba měnit) z důvodu pouhého utracení nadbytečných peněz, jsem získal nádherný futrál pro snímače pohybu druhé verze.

Která má nezamotanou logiku, západní čidlo je západní pohyb. Vzhledem k přepážkám, které oddělují snímače usuzuji, že změny rozvážení a tím i příkaz pro pohyb budou častější (což se v případě nespokojenosti dá potlačit v programu) . Propašoval jsem dovnitř i soumrakový spínač, bude mít za úkol při nízkém globálním světle zastavit natáčení, které by bylo zcela zbytečné a jen by ubíralo energii z baterií. A z téhož čidla se pak vyhodnotí i večer k návratu systému do výchozí ranní polohy. Tedy na východ.

Jako zábranu proti rosení a vznikající vlhkosti (což se dá předpokládat) v uzavřené kopuli jsem použil všem zcela jistě známé vysušující sáčky proti vlhkosti, co se nacházejí v krabicích když koupíte nové boty nebo i u počítačové elektroniky. Snad to bude plnit svou funkci.

Snímače pohybu v kopuli

 

Tento snímač jak jsem už výše ve své úvaze připustil je opravdu lepší.

Lepší v tom že je pěkně uzavřen a není vystaven povětrnostním vlivům. Je také citlivější a tím je taky schopen dávat příkaz na přestavení panelů i každých 20 sec. (což je v praxi zcela zbytečné)…..

Prozatím i v teplotně měnícím se období +15  -4 °C nedochází k viditelnému vnitřnímu orosení…

Snímač intenzity světla, který je řešen primitivním fotoodporem nedoporučuji používat k jemnému vyhodnocování. Pro tuto potřebu by bylo vhodné použít jiného snímače. Fotoodpor má totiž silně logaritmický průběh, takže se sním, dá bezpečně měřit pouze…. “je moc světla“……“málo světla“ ……..“ tma “ …. v denním osvětlení jsou měnící se hodnoty velice skromné a tím by měření nebylo přesné.

Jen pro zajímavost snímače polohy pracují s měřícím rozptylem 0,121875V a tato hodnota se vlastně docílí díky stínu vrženému přepážkou na fotoodpor. Takže zde jede vidět, že opravdu se fotoodpor nehodí pro jemné vyhodnocování intenzity osvětlení.

Snímače v elektrikářské průchodce

 

Tento typ také bohatě vystačí pro dané zařízení. Rozdíl je pouze v estetice (ne každý může mít takové štěstí jako já na kopuli). A je logické, že asi počasí se na foto odporech podepíše.

I když na těch mých to trvalo cca 10 let do první poruchy, ale je pravdou že byly vyrobeny za éry poctivého materiálu…

Je samozřejmé, že otevřenou stranu průchodky je nutno zalít proti vlhkosti v tomhle směru se velice osvědčil elektrikářský LUKOPREN, který za léta vystavení větru dešti neztratil nic na svých vlastnostech.

 

 

 

 

Snímač pohybů ver.3.

 

Tento snímač byl vyroben na zakázku v mé dílně i s řízením.  A je trošku větší kopií mého továrního pouzdra, které bylo představeno výše.

 

Fotografie zachycují postupnou výrobu.

 

Akrylatová kopule byla zakoupena ( za nekřesťanský peníz) tělo je vysoustruženo z černého silonu, který mám rád jako materiál jelikož se dobře opracovává na soustruhu. Velikost nebyl záměr, jen vyšel ze zbytku materiálu a při výrobě jsem došel k nápadu, že další kousek by už mohl být sestrojen jako samostatný modul s analogovým výstupem. A tím by se ušetřilo místo na řídící jednotce pro jiné potřeby.

 

 

Přepážky byly vytvořeny ze zbytků kuprextitu a spájeny k sobě, pak nastříkány černou barvou.

 

Uvnitř jak je možno vidět je uschováno pod úrovní pouzdra 5 kousků fotoodporů.

4 jsou pro pohyby nahoru dolů, východ západ.

A jeden slouží jako soumrakové čidlo pro zastavení pohybů, kdy už není tolik výroby energie ( zataženo)  dále se pak dá z tohoto čidla poslat po setmění panely na výchozí pozici…tedy na východ.