Deska výstupů-1

 

Navrhl jsem dva různé typy desek výstupů. Dá se říci že jedna je standardně univerzální a druhá už upravená pro spínané řízení motorů,bez možnosti regulace otáček.

 

Základem obou typů výstupních desek je bezpečné galvanické oddělení  komunikace arduino deska výstupů. Od vzájemně různého napájecího napětí. A pokud by někdo využil stejného napájení na funkci desky to nebude mít vliv.

Podstatou tohoto návrhu bylo zabránit přeskoku možného vyššího napětí do arduina. Jak již mnozí víme arduino pracuje s 5V systémem a deska výstupů může pracovat s 5-12-24V podle použitých relé a při správné volbě rezistorů. (o hodnotách rezistorů později) Konektor jenž je osazen na desce zaručuje vždy bezpečné a správné připojení k arduinu.

 

Popis funkce desky výstupů

 

Popíši co nejsrozumitelněji pro pochopení těch méně zdatných, kteří se začínají bavit elektronikou.

Podstatou správné funkce Desky výstupů (dále jen DV)  je 7 kompaktibilních obvodů  pro bezpečný přenos povelů +5V z arduina. Jak jsem již výše uvedl lze tuto DV provozovat na různém napájení a proto je třeba oddělit příchozí povel +5Vgalvanicky optočlenem CNY-17.

Z tohoto opročlenu se pak přenese povel na tranzistor BC547, který pošle přes vyběrový jumper pin záporné napájecí napětí. Jumper pinem lze vybrat zda budeme spínat za pomocí relátka nebo budeme se signálem z tranzistoru pracovat jinak, či spínat něco jiného,v tom případě relé bude nefunkční.

Korektní práci spínání tranzistorů indikují led u každého výstupu.

Nutno znova podotknout že pro správné spínaní DV je třeba vyslat z arduina  +5V nebo-li log.1 nebo-li HIGH signál (každému patří označení jak je zvyklý).

Při oživování nejsou při pečlivé práci žádné problémy…