Arduino a natáčení solárních panelů (Solar Tracker)

 

Jelikož při brouzdání po internetu jsem několikráte narazil na příznivce platformy Aduino trošku jsem se o tento systém začal zajímat. I když tedy nejsem zrovna nakloněn procesorovému systému. Všude se psalo, že tato platforma je pro ty co znají elektroniku a neumí programovat a zase naopak..

Proto jsem si sehnal na mé učení arduino UNO a LEONARDO. Že to tedy zkusím skloubit ono mé vědění s nevěděním. A jak to dopadlo?

Je to zatím stále stejné co se týče arduina vím, že nic nevím a stále zkouším a namáhám závity mozkové.

Ale přece jen jsem za pomoci jedné osoby něco málo vyplodil a výhodou bude to, že je možno stále díky této platformě nenápadně rozšiřovat inteligenci daného systému bez toho, aby bylo třeba něco šíleným způsobem upravovat.

Protože mám již zkušenosti z natáčecím systémem, (abych byl in… SOLAR TRACKER) Po nastudování arduina jsem se pustil do toho co znám….

Zplodil jsem univerzální desky vstupů, výstupů a výkonové ovládání, díky kterému lze arduino spojit s okolím. A dát mu užitečnou funkci, aby jedničky a nuly neskončily jen na nepájivém poli, jak tomu v mnoha případech bývá.

Jak vidíte na fotografiích, pojal jsem celé seskupení jako univerzální a lze v případě potřeby měnit desky o stejné velikosti bez toho, aby docházelo k nějakým jiným mechanickým úpravám a přitom se zvýšila možnost komunikace s okolím.

Pokud mé články čtete pozorně, víte že věnuji pozornost hlavně budoucím možným poruchám a že se jim snažím předcházet různými fígly. Popřípadě rychlou výměnnou komponentů, které se dají pak ve volném čase opravit. Proto jsem zvolil pro řízení dvě arduina, i když by to zvládlo jen jedno. Proč?

No velice jednoduše…Když jsem ze svého nevědění začal dělat vědění zjistil jsem, že stačí porucha jednoho čidla a vše jde do kytek. Buď to si bude dělat celý systém co chce, nebo nepojede. Tak jako ty naše autíčka a jiné procesorové systémy.

Jasně pokud tento systém budete mít jako koníčka a budete ho stále okopávat a zalévat nebude to pak na obtíž.

Ale mé aktivity jsou protkané všemi směry a vždy není čas se věnovat danému problému, také mám několik poruch na natáčení za sebou,( většinou uhnilé drátky od čidel po X letech) volil jsem variantu, má bájná „sirka“. ( kdysi byly zařízení na bázi relátek a při poruše je stačilo podložit sirkou a zařízení dočasně mohlo pracovat ....  :-)  )

Co to znamená?

Rozdělil jsem funkce systému mezi arduina, takže při případné poruše lze vyblokovat rychlou procedurou daný problém a nechat částečně ve funkci zbytek inteligence. A až bude čas věnovat se problému. Protože není nic horšího než ztráta výkonu SE jen díky tomu, že se horizontálně nenatáčí.