Vzduchový solární kolektor z plechovek od piva

 

Podle recenzí na netu jde o vychvalovaný systém jak pro chaty, tak domy.

Tovární vzduchový kolektor o velikosti 100cm x 70cm stojí v nejlepším řízeném komfortu 20 000 kč.

https://www.solarventi.cz

Což při mých propočtech v kutilském prostředí s maximální precizností a koupeným materiálem se nepřehoupnu při výrobě přes 6 000 kč za rozměr 227cm x 110cm.

Proto jsem rozhodl takový kolektor si postavit, jelikož náš dům je ideálně postaven pro tento systém.

Jak získat tak velký počet plechovek?

Sehnat však velký počet plechovek u nás je však dosti nelehký úkol. Všichni jistě víme, že pití v tomto balení je o dost dražší.

Ale pokud budete dosti intenzivně otravovat své okolí s dotazem na plechovky lidé je nakonec začnou nosit, tak  jako mně. Ze začátku jsem je vykupoval, ale po cca 50-ti kusech už nikdo nechtěl penízky jen toužil být přizván k přestřižení pásky, když se bude spouštět kolektor do provozu..

Je nutno z plechovek odstranit vršek a dno, tím vznikne vlastně trubka. Pak tyto plechovky lepím na sebe (perfektně do sebe zapadají).

Plechovky

Během práce s plechovkami,jsem přišel na pár zajímavých poznatků.

Jde jak o tekutiny, kterými jsou plněny až po samotnou konstrukci. Pokud jde o  různé nápoje které jsou nám nabízeny do kterých se nepustí ani po měsíci plíseň a hmyz absolutně nezajímá tento obsah až po usazeniny cukru a umělotin na dně po nevypláchnutí, které nelze ani vařící vodou dostat z plechovky ven.

Jsem rád, že tyto nápoje nepiju.

Plechovky samy o sobě nejsou stejné, co se týče materiálu a pevnosti.

Mnoho plechovek je opravdu z plechu tedy Fe.(dnes už při uchopení plechovky vím jestli je z Fe nebo Al)

Nebudu zde uvádět o jaké značky jde, abych se nedostal do hledáčku potrefeného systému co se týče hanění či reklamy značky.

Jako lepidlo lze použít vysokoteplotní těsnící hmotu na hlavy válců nebo PU tmel který odolává teplotám až do 90ºC.

Pro slepení plechovek je třeba si sestrojit pomůcku v požadované délce absorbéru ve tvaru L 70 x 70. Do tohoto L-ka se vkládají plechovky s lepidlem na dně a kladou se na sebe po dosažení požadovaného počtu, je dobré horní plechovku zatížit kladivem dostatečné váhy (já použil kulatinu do soustruhu o průmětu 70mm a délky 200mm)

Pozor však při zatížení mají plechovky tendenci se ve spojích zlomit, já to řešil lehkým stáhnutím co třetí plechovky u dna stahovacím plastovým páskem, který umím použít vícekrát za sebou. 

Co je však důležité, když budete lepit plechovky k sobě, je nejlepší klást stejnou značku na sebe. Už kvůli nástřiku jelikož se na matné a lesklé plechovce jinak chová barva.

Matné jsou daleko křehčí a lesklé jsou tvrdší (asi to dělá lak použitý na potisku).

Po nástřiku prý matnou barvou co udával na štítku výrobce (všude se pije) došlo k výraznému vizuálnímu překvapení, i když jsem vybíral pečlivě plechovky a maximálně jsem minimalizoval jejich poškození nebylo to dost. Po nástřiku jdou vidět sebemenší poškození obalu  už i z výroby, které nejdou na světlém obalu vidět.

Vana

vzduchového kolektoru byla volena z voděodolné překližky v kopulovitém tvaru pro docílení větší účinosti z různých úhlů osvitu sluncem.

Jak je patrno z fotografií celá vana byla sklížena na péro drážku a použilo se  8 šroubů, kterým nebylo vyhnutí v místě kde nebudou vizuálně vadit..

Každý spoj je vytáhnutý PU tmelem pro zabránění vzlínání vlhkosti do spojů. Každý řez je taktéž ošetřen PU tmelem

Celý absorbér je pouze vložený do vany bez jakékoli fixace. Zateplení jsem provedl po dlouhém rozvažování a studování extrudovaným polystyrénem. Jehož vlastnosti se silně liší od obyčejného. A práce sním je také čistější, co se týče broušení a řezů.

Tyto tabule jsem lepil na PU tmel a zatížil pro dobré přilnutí k povrchu vany.

 

Ventilace

S tou jsem dlouho váhal, ventilátor byl použit s regulací otáček(120 Kč), která je součásti ventilátoru. Grafický nástup otáček v závislosti na teplotě je na fotografii. Výkonnost  tohoto ventilátoru je 56m³ za hodinu a je absolutně tichý už jen díky tomu, že je zavěšen na malých gumových silentblokách montážního rámečku.

Jako poslední rozhodnutí bylo jaké otvory použít. Průměry byly jasné, ale odkud nasávat vzduch.

Po asi třídenním intenzivním přemýšlení a koukání na různé videa bastlířů jsem došel k poznání.

Pokud budete mít tento kolektor jako vysušovací či jako ventilační (chalupy chaty) je dobré nasávat vzduch zvenčí.

Avšak já míním topit alias přitápět takže v mém případě jsem zvolil dvě díry, které půjdou skrz zeď….sání, výduch. Mnozí se asi budete ptát, jak to bude v létě. To je mi už taky jasné a zatím nevím, jak to konstrukčně provedu (manuálně nebo elektricky).

 

Elektrická výzbroj

 Vzhledem k jednoduchosti zařízení volím i jednoduché řízení možná sice finančně nákladnější, ale o to spolehlivější a odolnější pokud jde o teploty, které v kolektoru mohou dosáhnout.

Energie bude brána ze solární sítě domu ( pro daný systém by i stačil 6W panel 12V integrovaný dovnitř, ale přestali tento výkon dělat ).

Za použití tří kusů kapilárních termostatů. Dva kusy budou vymezovat pracovní bod ventilace (např.35 °C zapni a 25 °C vypni) a třetí bude nastaven na hlídání teploty venku a bude uvádět celý panel pod napětí (v podstatě vypínač… Např. v 18 °C venku dej panelu el.energii).

Jednoduché a možnost velké hystereze.

Jak je patrno z fotografií nakonec jsem použil jeden termostat…. A důvod?

No řekněme že nakupuji stále ve stejné prodejně chladírenské techniky a stále jsem měl štěstí na podavače a ne na prodavače.

Onen prodavač již v létech při kontrole prodávaného výrobku mi sdělil že musí zajít pro jiný kousek, jelikož hystereze (tedy teplotní spínací rozptyl ) je velký. U tohoto termostatu to má dělat cca 2 °C.

Já odpověděl že mi to nevadí a po krátkém technickém rozhovoru mi nabídnut jiný typ, který je funkční avšak s velkým rozptylem cca + 8 °C (výrobní chyba) který nikdo nechce.

Pro mou věc tento termostat je jako dělaný a já ušetřil nějakou tu korunu díky prodavači (a to je ten rozdíl mezi prodavačem a podavačem)

Takže jen tak pro vysvětlenou proč mám osazený jeden termostat, když jsem výše plácal o tom jak tam dám dva kousky….

 

Zasklení

Dále pak bude změna co se týče zasklení…. Bude použito komůrkového polykarbonátu místo průhledného.

Z čehož jsem já osobně zklamán, ale situace mi to nedovoluje.

Stalo se to, že se mi po celém kolektoru (který byl položen na kozách) prošla kočka a asi všichni si představíte jak vypadaly plechovky. Povedlo se je tvarově vrátit zpátky, ale zůstaly po promáčklinách vrásky, které esteticky zrovna moc dobře nepůsobí.

Jak jsem již výše napsal typ zasklení za mně rozhodla kočka. Takže jsem šel do komůrkového polykarbonátu. Problém byl v tom jak silný zvolit. Už jen to, že je ohýbaný tak jak se ohýbat nemá je problém ( v rozměru jaký jsem volil to ani nejde jinak v jednom kuse) Musím říci, že jsem byl nalákám cenou za 10-ti milimetrový…

Ten je ovšem opravdu na hraně ohýbatelnosti v mém provedení.

Ideální by byl 6-8 mm.

Po přiložení mne jímala hrůza a už jsem myslel, že nedocílím kopulovitého tvaru.

Proto jsem zbrkle udělal to co jsem udělal a jde to vidět na fotografiích (nakopal bych si víte kam) naštěstí to ve skutečnosti není tak hrozné jak to vypadá na fotkách. Nebudu se ani tím chválit jakou blbost jsem provedl ve zbrklosti (" no Hujer ta kaňka v tvém věku...."). Kopule se vytvoří sama jen je jí třeba lehce středem pomoci zevnitř rukou….  Nezapomeňte že v podstatě lámete tento polykarbonát takříkajíc přes koleno.

Rámeček z AL plocháče 25 x 3 mm má za úkol absorbovat sílu dotažených šroubů, aby nedošlo k deformaci polykarbonátu. Doporučuji ho použít pokud použijete pouze šrouby s gumičkou do dvou let budou uvnitř komůrky (vlastní zkušenost)

Před zasklením byla po obvodu vany nanesena silná vrstva PU tmelu aby došlo při dotažení k hermetickému uzavření. Přebytečný vytlačený tmel jsem odstranil syntetickým ředidlem.

Nepoužívejte aceton, hrozí poškození polykarbonátu

 

V ohybu jsem volil vzdálenost šroubů 13 cm a podélně 22 cm což jak vyšlo najevo byla dobrá volba. Vše sedí dostatečně dobře.

 

Olištování vany

S tímto olištováním jsem ani nějak nepočítal,ale v průběhu dokončovacích prací jsem si uvědomil, že takový rámeček mi může pomoci při upevňování na fasádu.

No a když už stou parádou začnete, no tak to je třeba udělat všude. Takže na  tyto vinkle jsou opět naneseny housenice PU tmelu a přišroubovány. Tímto se taky zpevnila celá konstrukce a utěsnily se veškeré spoje proti vlhkosti. Přebytečný tmel pod tlakem vylezl ven a to je znamení že je všude.

 

 

Ještě vás oslovím  svými písmenky po montáži a budu moci tuto stránku uzavřít  :-)

No ne úplně snad se mi podaří zde dostat online měření.....

  Zcela jistě budu dělat ještě 2kusy,ale bez kaňky

 

 

Bilance materiálu a investice na „Pivní kolektor“

 

2 ks       Voděodolná překližka 15mm               2400 Kč

6 ks       extrudovaný polystyren 20mm              300 Kč

4 ks       PU tmelu                                                 576 Kč

1 ks       Vysokoteplotní tmel CS 28                    150 Kč

1 ks       Ventilátor                                               120 Kč

1 ks       Termostat                                              248 Kč

20 dkg   Nerezových vrutů  3,9x40                       58 Kč

6 m        Plocháč AL 25x3 mm                             257 Kč

6 m        Vinkel AL 25x25x2                                253 Kč

1ks        Polykarbonát 10 mm                           1830 Kč

1 ks       Matná barva 0,75kg                              250 Kč

2 ks       Příruba 125 mm                                            140 Kč

165 ks   Plechovek                                               

----------------------------------------------------------------------

celkem                                                              6582 Kč

 

Co je tato investice proti

 SV20 A SlimLine 

Rozměry: 197,4 x 100,4 x 5,5 cm      29 420,00 Kč

 
   

 

Orientační měření  17.8.

Teplota nasávaného vzduchu-venkovní

Intenzita slunečního záření

Hodina

Teplota ohřátého vzduchu

18°C

      Zataženo

9:00

35°C

20°C

  Sotva znatelný stín

10:00

40°C

20°C

     Slunce   80%

11:30

70°C

19°C

     Slunce   50%

12:00

50°C

21°C

     Slunce  100%

13:00

80°C

19°C

     Zataženo

13:25

39°C

20°C

     Zataženo

14:00

43°C

20°C

     Zataženo

14:30

35°C


Procentuální intenzita slunce odvozena z výkonu solární elektrárny

                          Technické data kolektoru

 

Celková velikost panelu                                           227 cm x 110 cm

 

Tloušťka panelu                                                   12 cm - 22 cm - 12 cm

 

Velikost absorbční plochy Plechovek                     5,7 m²

 

Velikost prostoru pro uložení absorbéru              187 cm x 107 cm

 

Ventilátor s regulací otáček                                     56 m³ - 12V/ 1,8W špičkovní příkon

 

Zaskleno polykarbonátem komůrkovým                10mm 

 

Váha hrubý odhad                                                    43 Kg

Montáž na fasádu......

 

Montáž kolektoru byla na fasádu plánovaná už několik let. Proto byl vytvořen jednoduchý sluneční kalendář za pomocí desky na fasádě, kde jsem dělal záznamy  o  stínu  v  ročním období. Jde také o to dostat v letním období co největší plochu kolektoru do stínu střechy.

Jelikož plánuji ještě další výrobu kolektorů, které budou napojeny na tento výchozí byl na fasádě naměřen přesný bod jeho umístění, tím došlo k nežádanému zrušení zásuvky.

Kolektor jak je patrno z fotografií je zavěšen na AL vinkle 50 x 50 délky 150 mm, tyto 4 úchyty plně dostačují na fixaci kolektoru i na takovém druhu fasády jakou máme my (provětrávaná ze sádrokartónu….o tomto atypickém řešení se zmíním v jiné rubrice)

Na montáž mého rozměru postačily ještě jedny ruce navíc, jelikož vývody a držáky byly již připraveny na fasádě trvalo 1 hodinu zafixování a zprovoznění kolektoru i s kafíčkem a žertíky.

Po  týdnu funkce mohu říci, že tento systém krásně funguje a je cítit v dané místnosti 45m² změnu v teplotním režimu k lepšímu.

Reakce kolektoru je velice dynamická i s ventilátorem a jeho regulací. A v tomto prvním týdnu měsíce září kolektor vypíná na ochlazení 23 ºC kolem 19:30 hod.

 

Více postřehů později….