Malé předčasné bilancování

 

Já vím mnoho z vás již čeká co napíši o tomto přitápění,aby jste se rozhodli zda do toho jít nebo ne.

Kdo vyrobí, neprohloupí v žádném případě.

Takže je 18.2. a kolektor jede už 11-tý den od začátku Února.

Jako když se mávlo kouzelným proudkem (jak mám vypozorováno ze solární elektrárny za ty roky). Těsně před koncem ledna se sluníčko začíná ukazovat a dává tu svou energii všem co ji dokážou zužitkovat.

Celý systém byl vpodstatě mrtvý po prvním týdnu prosince až do 25 ledna. Až na pár skromných výjimek což nestálo za řeč. Je samozřejmé, že záleží kde tento kolektor budete používat v mém případě inverze ve výše uvedené době udělala své.

 

Mnozí by chtěli znát nějaké hmatatelné výsledky úspor. No těžko tohle hodnotit Každý z vás tyto úspory může mít jiné z důvodů zateplení a polohy kde se nacházíte, ale já mohu říci že v mém případě začíná kolektor topit  kolem 9:00 a teď v Únoru končí pár minut po 16:00.

A když zprůměruji teplotu, kterou topí, vyjde 53°C (nejvyšší naměřená byla 63,5°C  v měsíci Únoru)

V podstatě tento jeden panel dokáže udržet doma teplo na 21°C, než přijde někdo z práce či ze školy a zatopí. Úspora paliva jde také poznat, pro pozorování jsem už minulou sezónu, si vytvořil míru spotřeby paliva na topení.

 Pro tuto míru byl zvolen plechový  200L sud kde se naházelo dřevo, které se za jeden den stopilo + cca 18Kg hnědého uhlí (jak kdy). A protože jsem v tomto primitivním měření spotřeby paliva pokračoval i letos mohu teď říci, že tento kolektor snížil spotřebu dřeva na polovinu tedy 100L sypaného dřeva do sudu.

Zcela jistě kdybychom nenahřívali 400L vody,( nikdy však voda není úplně studená jeden 200L bojler neklesne pod 49°C a druhý pod 38°C) tak by byla spotřeba asi velice směšná.

 

Teplo z kolektoru

 

Všichni známe jaké je teplo z plynu takové chabé vlhké nevýrazné, na rozdíl od kotle na tuhá paliva ostré a vysušující. Tak z tohoto kolektoru je také jiné. Není ostré, není vlhké jak to napsat …. Je prostě přírodní, jako v teplé jarní sezóně venku. Doma je svěží vzduch, i když ho nabírám z domu.

Prostě je jiné, příjemné…

 

A co negativa? Jsou jako u všeho,ale převažují pozitiva…. Ale to zase příště........