Výběr stanoviště pro umístění kurníku

V našem případě jsme na výběr moc neměli. Kolem domu moc toho prostoru nemáme, ale kus neužitečného pozemku bylo kolem potoka v pásu 25 x 4,5m.

Potřeba údržby a nepotřebnost tohoto pásu přímo vyzývalo k umístění slepic.

Néé lodičku a plovací vestu jsme jim opravdu do výbavy nesháněli.

Jejich příbytek je posazen cca na 3m břehu kde se náš potok ještě nikdy nedostal. A dál se pak svažuje.

Kurník je posazen cca 45 cm nad zemí, na pilířích ze ztraceného bednění, čímž jsme zabránili, nebo chcete-li znesnadnili násilné vniknutí hlodavců, kuny do kurníku.

Díky této variantě usazení vznikl pod kurníkem prostor, který slepice využívají jako skrýš před sluncem, deštěm a podloží, využívají hojně k popelení. Mimo to při zmíněných typech počasí lze i dát krmítko do stínu, nebo ho uchránit před deštěm.

Oplocení

Oplocení bylo relativně snadné. Kolem potoka jsme zamítli budovat pevnostní oplocení, jelikož při prvním zvednutí hladiny bychom plot hledali o několik set metrů dále.

Zakoupili jsme přenosné oplocení ze silonového provázku určeného pro chov drůbeže v délce 25m a výšky  1,2m

Toto oplocení nebylo 2x  dobře zkonstruováno, ale pár ¾ " trubek celý plot dostal do vypnutého stavu čímž získal na vizáži a stabilitě.

Výhodou tohoto systému je, že pokud se zdvihne hladina potoka lze během několikátí málo minut oplocení totálně zrušit a přepíchnout do jiného místa.

Hlavní plot byl vyroben opět z paletového materiálu  do kterého, bylo vloženo svařované pletivo s oky 2,5 x 2,5 cm.

Přístupové dvířka do prostoru výběhu jsme zavěsili na tak zvané lítačkové panty. Zabezpečují stále zavřené dvířka a při projíždění s kolečkem nebo procházení si otevřeme, jak zrovna situace vyžaduje.

Plány do budoucna

Přes zimu je naplánována výroba automatického krmítka, které by mělo hlavně plnit funkci večerního uschování krmení před nočními návštěvníky.

Co říci na závěr.

Vzhledem k tomu že jsem tyto web stránky pojal, jako technické, nebudu se zde vyjadřovat o chovu jako takovém, jsme vlastně začátečníci a jako koníček chov slepic ani nemáme.

Jsou pro nás symbiózou, nevyhazujeme zbytky z jídla a tráva ze sekačky se nemusí vyvážet někam do lesa, a zato 

máme vajíčka, z kterých má žena dělá nádherné dorty nejen ty…