Elektrická výbava kurníku

 

Ventilace

Prioritou bylo dostatečné větrání a hlídání plynů, které se uvolňují z trusu. Při těsnosti jakou vykazuje, náš kurník to bylo velmi důležité.

Bylo použito dvou ventilátorů do počítače o průměru 60mm a příkonu 1,2W při 12V 2900ot/min. Jeden nasává a druhý vhání čerstvý vzduch.

Mohl být použit i větší průměr, ale mělo by to za následek velmi vysoké proudění vzduchu, které by mohlo být na závadu.

Řízení ventilátoru je dvojí, podle bimetalového termostatu, který lze plynule nastavit na danou teplotu.

Druhé řízení to důležitější je hlídání vnitřního prostoru.

Zařízení kontroluje obsah dýchatelného vzduchu v daném prostoru. (Není specializované na konkrétní plyny, ale zajímá ho, zda je dostatek dýchatelného vzduchu kolem něho a dva poplachové stupně s výstupy.

První je opakovatelný sepne ventilátory a indikuje větrání

Druhý stupeň indikace zůstává opticky indikován i po následném automatickém odvětrání

V letních měsících je samozřejmě lépe přes den nechat otevřené servisní dveře.

Automatické dvířka

Tento typ dvířek jsem na požádání vyrobil, už ve dvou kusech a je absolutně spolehlivý a prověřen 10-ti letou funkcí.

Jak, je patrno je to styl gilotiny. Motor byl použit ze stěračů Škoda 120, nebo jej lze najít i v starých Aviich.

Jediným zádrhelem je taková banální záležitost jako šňůrka, která tahá přes kladku dvířka.

Není špagátek jako špagátek. Lanko nebo silon není tak poddajné a je choulostivé na ohyb. A špagátky jsou taky různé, nejlépe vyšel spletený hladký. V případě poruchy koncových spínačů je

motor schopen tento špagát přetrhnout a motor se točí naprázdno což je lepší, než kdyby zůstal stát.(Mohlo by dojít k poškození vinutí motoru)

Celá konstrukce je vyrobená jako komponent a je přišroubována ke dveřím

Dvířka ovládá soumrakový spínač SOU-1 od firmy Elkoep https://www.elkoep.cz/produkty/elektronicke-pristroje/soumrakove-spinace/soumrakovy-spinac-sou-1-100/

V podstatě by šel vyrobit, ale má zkušenost se stmívači je ve vlastní výrobě špatná. Nespolehlivá, nestabilní.

 

 

Elektrické otevírání snůškového šuplete

Jelikož šuple je směřováno do volného prostoru, kde by mohlo dojít k neoprávněnému výběru snůšky, byl do šuplete nainstalován elektrický zámek.

 

Osvětlení

Osvětlení bylo zvoleno na síťové napětí 230V  s led žárovkou o příkonu 6W. Osvětlení je používáno jako servisní a i na prodlužování dne v zimním období.

Toto prodlužování ovládají předem nastavené spínací hodiny.

Topení

 

Při jednoduchých počtech cca 4,5 m3 vytápěného prostoru a počtu 20-ti slepic přičemž odhadem jedna by mohla vydat 20W tepla je 400W tepelné energie vydáno do okolí jen slepicemi, proto jsem zvolil  250W topení s ventilátorem.

Takže 650W na tento prostor musí bohatě stačit Bližší údaje dodám po ukončení zimní sezony topení je sledováno počítadlem provozních hodin.

 

Řízení topení je opět provedeno bimetalovým termostatem nastavený na  17 ºC.Topení je blokováno pokud jsou dvířka do výběhu otevřeny.

IP kamera

S kamerou jsme v projektu vlastně ani nepočítali. Byla vložena dodatečně na různé špičkování od kolegů v práci. Takže jsme ji tam vložili z hecu a jelikož, máme kamery umístěné kolem domu, nešli jsme do ničeho neznámého. Díky ní se naši odběratelé přebytečných vajíček, mohou podívat, z jakého prostředí pocházejí.

Netušili jsme však, že doma nám pomůže odhalit zákulisí chování a náladovosti našeho hrabavého ptactva. Lze velice rychle odhalit takové známé kvokání. Nebo nahlédnout, zda je třeba vybrat vajíčka či nahlédnout na krmítka zda jsou prázdná, spočítat slepice po večerním zavření dvířek (zda se nějaká neopozdila. Toto se však už dlouho nestalo) a jiné možné vizuální info.

Energie

Zásobování elektrickou energii je zabezpečeno z 80 procent, ze solárního elektrického systému domu o rozvodu 24V.Takže řízení vlastně nic nestojí.

Pouze osvětlování a přitápění je na 230V

Po zimní sezóně vás zcela určitě budu informovat o síťové spotřebě při přitápění.

 

 

Pokračovat ve čtení klikni    zde