Začali jsme chovat slepice……

Nechceme se tady bavit o chovu, krmení atd.

Jde jen o naší zkušenost se začátky a postřehy, co se týče ustájení slepic

Již dávno jsme se rozhodli pro chov slepic, ale pokud nemáte vůbec nic, co by souviselo s chovem (myšleno vybavení) není jednoduché odstartovat chov.

Při propočtu startovného jsme došli k částce kolem

36 000Kč

Znáte to…… to máte kurník, oplocení, krmítko, napáječka, vybavit si nějakou tu hospodářsky technickou místnůstku, a v neposlední řadě slepičky ……

No je toho dost, pokud základ nezdědíte po rodičích nebo po někom jiném, není to tak jednoduché začít.

Základem byl kurník.

Kurník je opravdu základ, než jsme se do stavby pustili, studovali jsme na internetu i koukali přes ploty k sousedům, poslouchali zkušenosti chovatelů.

I když jsme poslouchali, nebyli jsme spokojeni většinou, se slova rozcházela s realitou….

Člověk si přece jen něco pamatuje z dětství a tak když se to spojí dohromady a trošku se všechno proškrtá, dá se na něčem začít stavět.

Koupi kurníku jsme kategoricky zamítli za ty ceny, co se nabízí, není kvalita na místě (spíše jsou to letní sídla) materiál je poddimenzován a nemněli jsme zájem co cca 5 let kupovat nový.

Bylo rozhodnuto, že si jej postavíme. Stanovili jsme si body, co vlastně od takového kurníku budeme požadovat.

  1. velikost pro chov 20-25 slepic
  2. zateplený na 10cm kamenné vlny
  3. nesmí stát na zemi, nebo jen tak nízko podložený nad zemí  ( nedat příležitost potkanům, a kuně)
  4. zajistit výběr vajíček mimo prostor kurníku a výběhu
  5. vstupní dveře budou zavěšeny (sklopné z důvodů těsného dovření vlastní vahou po uvedení do provozu bylo zjištěno, že dveře jsou tak těžké, že je nutno namontovat pomocné plynové  pružiny)
  6. vytápěný nízko příkonovým topením
  7. zabezpečit dobré větrání spolu s hlídáním možných plynů vznikajících z trusu
  8. použít automatické dvířka řízena soumrakovým spínačem a termostatem pro zimní měsíce.
  9. osvětlení kurníku jak pro prodlužování dne v zimním období tak i jako klasické osvětlení.
  10. celá automatizace bude připojena do domácího solárního elektrického systému. (kromě nízko příkonového topení a osvětlení)

Kurník

Bylo rozhodnuto 20-25 slepic …

Po prostudování a doporučení prostorových rad na daný počet slepic jsme skončili na vnitřním rozměru Š125 x D2500 x V155 cm

Trámky a fošničky se tak nějak sehnaly, kde se dalo, ze starých atypických palet a podkladových fošniček do délky 160cm.

Po přehoblování jsme dostali kvalitní proschlý materiál na základní kostru.

Spojení kostry bylo zvoleno pozinkovanými spojovacími profily, s kterými mohl pracovat i takový laik jako já (byla to vlastně má první dřevo stavba).

Síla trámků a žebrových fošen byla zvolena na plánovanou sílu zateplení 10cm.

Parozábrana byla  přisponkovaná z vnitřní stany kurníku (předpokládaná teplejší strana)

Do kostry bylo fixně integrováno vakuové okno (nálezová okenní tabule co se hodila rozměrem) které je cca 1/3 podlahové plochy.

Na podlahu byla zvolena vodovzdorná překližka spolu, se soklem pro snadnou údržbu a dlouhou životnost.

Oplátování kostry kurníku bylo provedeno OSB deskami o síle 12mm.

Na strop bylo použito PU výplně síly 25mm z vyřazených plastových vstupních dveří, a na tyto omyvatelné pláty ještě 10cm kamenné vlny.

Všechny spoje byly zatáhnuty polyuretanovým tmelem, který dodal i profesionální vzhled.

Jako venkovní úprava byl zvolen nátěr syntetickou stříbrnou barvou (ležela doma několik let ve větším množství) A tato světlá barva také odráží v létě sluníčko a díky tomu se kurník nebude přehřívat, a zároveň je omyvatelný. Venkovní rohy byly ošetřeny kompozitními profily L, které dodaly vzhled a při našroubování byl na ně nanesen PU tmel pro zabránění vstupu vlhkosti do spojů OSB desek. A tím se i opět celá konstrukce značně zpevnila.

Šuplík s funkcí snůškové kukaně byl taktéž vytvořen z vodovzdorné překližky z důvodů pevnosti a snadné údržby. Dle odborné literatury je doporučeno pro 20-25 slepic čtyři snůškové kukaně o velikosti 26 x 40 cm (vnitřní rozměr)

 

 

Trusník pro zachycení trusu je vyroben z vodovzdorné překližky a otočen hladkou sranou vzhůru, lze jej snadno udržovat a umýt

Nad tímto  trusníkem je  hřadlo na které se vměstná  15 slepic je opatřeno svařovaným pletivem 2,5 x 2,5 cm, tím se zabrání slepicím šlapání a roznášení trusu.

První hřadlo je od stěny vzdáleno 30cm  (míra... střed hřadla stěna) a další hřadlo střed - střed 30cm.

Na hřadla je nejlépe použít trámky 6 x5 cm ohraněné.6cm šíře směrem na horu slepice po nich chodí a stojí bez násilného sevření pařátů.

Je dobré podestlat hoblinami. Při čištění se hřadlo, zvedne (je zavěšeno na pantech) a lopatkou se vybere podestýlka s trusem, popřípadě se umyje trusník.

 

 

Žebříčky jsou opět z vodovzdorné překližky obrácené protiskluzovou stranou nahoru.

O šířce 20cm. Našlapné příčníky jsou od sebe vzdáleny 11,5cm je to ideální vzdálenost do slepičího kroku výška 1,2cm a šířka 2cm. 

 

Vstupní servisní dveře se volily zavěšené (panty pod střechou) svou vlastní vahou tlačí do rámu dveří a tím i těsní a nikdy nemůžou zůstat náhodně otevřené.

Po dokončení a spuštění provozu se zjistilo, že jsou tak těžké, že děti ani má žena nejsou schopni bezpečně tyto dveře zvednout. Proto jsem nechal na zakázku vyrobit plynové pružiny, které zajišťují lehké otevření s pomalým koncovým dojezdem. Při zavření, pružiny také dotlačují dveře takže těsnost dveří je perfektní.

Na střechu byl použit sypaný šindel, tedy lehká krytina, okap jsme vyrobili z CD profilu na sádrokarton je přiměřeně velký a nekazí vzhled na malé ploše.                 

Pokračovat ve čtení klikni    zde

 

 

Kladené otázky:  

 

"Jaká se dělá velikost vstupního otvoru pro slepice."

Idealní je rozměr V-35cm x Š25cm  (projde i drudá slepice když jedna zůstane štronzo ve vchodě :-)  )