Rekonstrukce vrchního obezdění..

 

 

Obestavba

 

Jak jsem již naznačil jediné s čím jsem nebyl spokojen po stavbě obezdění krbu, bylo vrchní obezdění.

Toto obezdění bylo uděláno ze sádrokartónu, a jeho propustnost tepla byla dosti vysoká což bylo v daném prostoru nežádoucí.

Z této stavby vyplynulo, že sádrokartón je na vnitřní použití totálně nevhodný a 5cm zateplení kamenné vlny je málo.

 

Sádrokartón pokud ztratí svou vlhkost začíná praskat a bortit se. Při likvidaci se vnitřní sádrokartón po uchopení měnil na malé částečky a prach. Venkovní konstrukce však byla bez poskvrny.

 

Proto jsem zvolil materiál, který se osvědčil ve spodní obestavbě. Tedy modrá – šedá tvárnice.

Zvolil jsem sendvičový systém lepení tedy 2 x 5cm tvárnice lepené k sobě. Jako lepidlo jsem použil  Ceresit CM17, které je vynikající pro tento konstrukční postup.

Lepidlo  Ceresit CM17 nepraská ani při vysokých teplotách a chová se neutrálně.

Dalším důležitým krokem byl strop obestavby. Taky bylo použito 2x 5cm tvárnice a na vrchním ukončení položen polystyrén 5cm.

Finální obklad dodal vizáž a byl taktéž lepen CM17. 

 

Servisní dveře

 

Dalším důležitým dílem byly servisní dveře jak všichni víme je to nejchoulostivější díl na těsnost.

Proto jsem si dal hodně záležet.

Prohobloval jsem pár desek, které jsem posbíral kde se dalo a hodil je do požadovaného rozměru. Desky byly podloženy pozinkovaným plechem velikosti vstupního otvoru a fixovány k plechu.

Pak jsem vytvořil rámeček z trámečků o síle zateplení tedy 7 cm. Zvolil jsem na chladnou stranu 2cm extrudovaného polystyrénu a 5 cm těžké kamenné vlny (lisované).

A na uzavření zateplovacího pouzdra byl použit opět plech jako odrazová plocha tepla.

 

Tato varianta vyšla velice dobře a jsem spokojen s těsností, která vyžadovala opravdu dobrém měření a přípravu při obezdění a obkladu.

 

I při „honění“ krbu pro ohřev vody kdy se teploty vyhoupnou dosti vysoko je odestavba tepelně příjemná na dotek a dveře také. Energie kterou jsem vložil do této opravy se vyplatila a díky této chybě jsem bohatější o další zkušenost a mohu vám zde doporučit, že se máte vyhnout použití sádrokartónu v konstrukci krbu.

A doporučit obkladové lepidlo  Ceresit CM17 při stavbě s popílkovými tvárnicemi.