Pokud máte pultové mražáky, je tento článek možná pro vás

 

Všichni víme, že největšími žrouty elektřiny v domácnosti jsou ledničky a mražáky.

Stále jsem řešil úsporu energie a vzpomínal jsem na dětství, kdy babička chodila do lednice ve studené spíži a později s rozšířením velkých chladniček do chodby. Jistě  byla doba,  kdy nebylo v módě mít lednice přímo v kuchyni, nebo už tenkrát věděli co je všeobecně známo, ale všichni nebo skoro všichni to ignorujme jen díky tomu, že jsme leniví.

Všeobecně je známo, že lednice či mražák spotřebuje méně energie, když je v chladnějším prostředí. A nemluvě o čistotě zadního absorbéru. Stále se o tom mluví, ale nikdo neukázal, jak to vypadá v číslech či grafech.

U nás je mrazák již 8 let venku ve stodole, která je vestavěna do porostu lesa. Jistě někteří se z vás již chytají za hlavu a kroutí s ní.

Věřte, že kdybyste věděli co já, chtěli byste mít taky takové možné umístění.

Protože sem nikdy neprováděl intenzivní měření, rozhodl jsem se, že opravdu budu poctivě měřit a budu zde aktuálně ukládat data o denní spotřebě a okolní teplotě takto umístěného mražáku.

Má žena mi ze začátku nadávala, že jsem se zbláznil dát mražák do stodoly a kdo tam bude chodit tak daleko (cca 10m od domu k mražáku)  Po několika průběžných měřeních a výpočtech připustila, že to byl dobrý nápad a to docházení se stalo zcela úplně normální záležitostí, která nikomu už ani nepřijde obtěžující (víte kolik vás stojí vaše pohodlí?)

Zatím vám jen sdělím, že při okolní teplotě -10°C -  -5°C  po dobu cca 5-ti dnů.

Je spotřeba Béčkového mražáku za tyto dny taková, jako kdyby doma brumlal jeden den.

Proto vám zde nabídnu denní data, jak jsem zjišťoval zprůměrovat denní teplotu, není až tak jednoduché a zjistil jsem, že do denního průměru nespadá noc. Takže vzorec, z kterého zde budu uvádět průměrné teploty je zde.

 

 Nejpoužívanějším postupem při určení průměrné denní teploty v ČR je změření teploty vzduchu podle tzv. "Mannheimských hodin" (v 7:00, 14:00 a 21:00 středního místního času). Průměrná denní teplota vzduchu se potom vypočítá tak, že se sečtou teploty naměřené v 7 a 14 hodin, k nim se přičte dvojnásobek teploty získané ve 21 hodin a součet se vydělí 4.

 

Někdo napsal:

Vysoka spotřeba energie u nového mrazáku FHE 302

Nedávno koupený mrazák FHE 302, řádně zamrazený, zaplněný v jiném mrazáku zmrazenými potravinami, naplněný z 1/10, dveře 2 dny neotvírány, intenzita nastavena na minimum, teplota okolí 20 st C okolí řádně větráno, je v chodu během 24 hodin cca 7 hodin a spotřebuje 0,82-0.86 kWh, což je proti uváděným 0,58 kWh dosti vysoké. Praktická spotřeba je okolo 1 kWh za 24 hodin pokud se nevkládá nový materiál. Měřič byl kotrolován dle jiného elektrospotřebiče známeho příkonu. U nové lednice kombi Elektrolux byla změřena potřeba shodná s údaji v návodu, takže chybu měření vylučuji.