Topení a slepice

 

Jelikož jak si mnozí už přečetli máme kurník vytápěný a budete zvědaví jaký je efekt či dopad na chov.

Jak již bylo řečeno alias napsáno topení je o výkonu 250W na 5m³ prostoru s počtem 24slepic. Nelze s přesností říci odkdy se začalo přesně přitápět z důvodů plné automatiky( odhad začátek října) co je jisté je že poslední týden v březnu již topení nezapnulo. O tom  nasvědčuje stabilní hodnota na počítadle provozních hodin topení. Stav zůstal stát na hodnotě 270 hodin. Z čehož lze vypočítat že přitápění spotřebovalo 67,5 KW elektřiny Těžko převést na finance jelikož topení je dynamické ve dvou sazbách a odvíjí se od soumrakového spínače a otevřených dvířek.

Teplota byla stabilně nastavená na 17 °C , která očividně je pro slepice optimální.

                                         Teplota 15 °C

 

 

Usuzuji tak, dle mého pozorování přes IP kameru kde mohu přímo shlédnout teplotu uvnitř kurníku jak venkovní tak vnitřní a reakci slepic na teplotu. Ty dávají svou spokojenost s teplotou najevo okolí klasickým stáním na nohou.

 

                                 Teplota  18 °C

 

Pokud je teplota však vyšší cca 20-21 °C porozevřou křídla no a pokud je teplota ještě vyšší  ( léto) začnou se  ochlazovat rychlým dýcháním přes otevřený zobák.

                                    Teplota  24 °C

 

 

Topení a kurník

 

A jak se chová kurník jako stavba ?

Při zateplení kamennou vlnou Rokwool  té nejlevnější varianty, lze říci že na výbornou ( očekávali jsme méně než ukázala skutečnost)  Lze říci že do –8 °C topení i se slepicemi bylo schopno udržet teplotu s reakcí na termostat. Pokud však došlo k poklesu na –13 a níže topení už nebylo schopno pokrýt vytápění s vypnutím a teplota uvnitř se pohybovala mezi 14-16 °C.

  Vedlejší reakcí na topení byla relativně vysoká vlhkost, která se projevila hlavně na automatických dvířkách, které zamrzly zvnitřní strany v obalu ledu.

Docházelo i k sražení vlhkosti na stropě a následnému „dešti“ tuto vodu však docela dobře absorbovaly hobliny, které používáme jako podestýlku.

Z toho se i odvíjel i interval čištění, který se zkrátil na 7 max.9 dní.

Vodovzdorná překližka obstála na výbornou a OSB desky …..no odstály, ale je zde ale.... vlhkost na nich zanechala své stopy není to šílené, vše ukáže několik dalších sezón.Z venkovní strany však OSB desky jsou úplně bez poskvrny. Že by díky nátěru?

Do další zimní sezóny bude třeba promyslet kvalitnější nebo spíše dynamičtější odvětrání a tím eliminovat vlhkost.

 

Topení a snůška

 

To je jediné co nemůžeme posoudit objektivně….to je spíš na vás, co máte studený kurník jestli to je efektivní pro snůšku. Proto zde přikládám i grafy které ledacos prozradí.