Podlahové vytápění

 

Podlahové elektrické vytápění lze provést ve dvou variantách….

  • Topnou rohoží (temperování)
  • Topným kabelem (vytápění)

 

Dle mých zkušeností je dobré velmi dobře zvážit, zda tento typ temperování, nebo vytápění zvolit.

Již mnohokráte jsem před integrací topení do podlahy upozorňoval na finanční náročnost jak vlastního topení, tak ročního vyúčtování od elektráren.

Výsledek byl, že asi více jak 70% těchto vytápěných podlah už netopí z důvodů úspor.

My sami tento typ vytápění doma máme a také od jisté doby je mimo provoz. Je pravdou, že jsem do našeho domu použil všechny standardně dostupné topné systémy. Z důvodů co kdyby někdy něco…doba je podivná…

 

Ale zpět k topným kabelům…

Topné rohože jsou dobré pro přitápění nebo temperaci pod dlažbu v místnostech kde nelze podlahu již zvýšit zateplením a dalším vylitím betonu.  Tedy převážně jak je v módě v panelových domech a někdy i při rekonstrukcích starších domů.

Co jsem se v tomto případě dělal, byla drtivá umístění tohoto systému v koupelnách a WC.

Tato rohož se klade přímo do lepidla dlažby a topný kabel je velice tenký cca 2-3mm.

 

Mnozí se možná pozastavíte, proč takovou samozřejmou věc píši, ale jsou případy, kdy si někdo zakoupí topný kabel na hlavní vytápění a zadělá si na problém, jelikož se pod dlažbu absolutně nehodí díky svému velkému průměru…

I takové případy se stávají…

 

                      Topná rohož pouze do lepidla pod dlažbu

 

 

Pak jsou různé typy topných kabelů pro hlavní vytápění a u těch je třeba si dobře rozmyslet, jaký typ si zakoupíme.

 

  • Pevná délka s daným příkonem (nelze krátit jeho délku)
  • Topné kabely, které lze podle možnosti zkrátit v daných místech, pokud je dlouhý
  • Topný kabel, který musí končit v počátečním bodě pokládky, což je někdy technický oříšek ( vynikající, když se chcete řemeslníkovi pomstít….tento kabel vymyslel Vůl…)

 

Tyto kabely lze smyčkovat na různou Watáž do m². Každý z těchto kabelů má v technickém listě zapsáno, na jaký maximální oblouk ho lze ohnout.

A tím docílit potřebné Watáže na  m². Která se pohybuje standardně kolem 175 W/m² (strop co jsem se setkal, byl 220W/m²).

 

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že takto uložený topný kabel v 10 cm izolaci polystyrenu a 8 cm betonové zálivce  a betonovém bloku (schody) 130 x 51cm  je velice dobré řešení pro tzv. akumulační vytápění (noční proud 8h/den)

Je pravdou, že nástup tohoto topení je pozvolný a méně dynamický, o to však déle je podlaha teplá i po vypnutí….

Dále doporučuji dlažbu klást na plastické lepidlo CM17, které je sice drahé, ale lze se spolehnout na jeho velice dobré vlastnosti, které se týkají tepelného zatížení.

Nepodceňujte ani oddělení podlahy od stěn při vytváření betonové desky.  Po nahřátí se podlaha opravdu roztahuje a po vychladnutí opět smršťuje. Pro některé logické jiní si to neuvědomí v zápalu boje…

Co se týče řízení teploty vytápění, montoval jsem originální termostaty za „velice zajímavou cenu“ a jsou, co zatím vím bezporuchové. Výhodou je že obsahují i programovatelné hodiny.

V mém případě jsem si však vyrobil svůj termostat prostorový, a jak jsem pozorováním zjistil, byl nejdůležitější ten v podlaze…. Na kterém byla nastavena teplota podlahy. Toto sledování teploty podlahy jsem provedl obyčejným kapilárním termostatem, co je  standardně montován do praček. A postupem času se prostorový termostat přestal používat…

 

Řízení … „  dle vkusu každého soudruha či soudružky že….“